Jump to content
Dogomania

guzek na brzuchu suczki


ulcia&tommy

Recommended Posts

od wczoraj jestem w posiadaniu ślicznej suni, zabraliśmy ją ze schroniska. wygląda na młodziutką nie ma jeszcze roku.. po pierwszej kompieli wyczułam u niej guzka na brzuchu, jest mięki, wielkości czereśni.
jutro wybieram sie na pierwsze badania weterynaryjne, jestem przerażona, że to coś powazgo. może ktos z Was wie co nas czeka...???

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

A gdzie dokładnie ten guzek się znajduje? Jeśli na środku brzuszka, prawdopodobnie jest to przepuklina pępkowa. To częsta przypadłość u psów i jeśli jest miękka, nie ma powodu do niepokoju. Jutro lekarz zdecyduje czy jest potrzebny zabieg. Jeśli będziecie sterylizować sunię, to będzie można załatwić te 2 sprawy za jednym zamachem.

Link to comment
Share on other sites

guzek jest na środku brzuszka pomiedzy sutkami, nie boli bo piesek nie reaguje. i niech to bedzie coś błachego, nerwy mnie zjadają.
sterylizacja jak najbardziej jest w planach, ale nie wiem czy ona nie jest na to za młoda.. i tez nie wiem czy miała pierwszą cieczkę.. same ????
czy wiesz moze jak wygląda taki zabieg? ile trwa? czy to mocna ingerencja chirurgiczna?

Link to comment
Share on other sites

To wygląda na przepuklinkę. Jest to takie uwypuklenie z otrzewnej, czyli błonki wyścielającej brzuch od środka, tworzy się taki woreczek do którego najczęściej wpycha się tłuszcz z brzucha, przy dużych przepuklinach mogą tam wpychać się nawet jelita i wtedy zabieg jest konieczny. Taka przepuklina powstaje najczęściej przy nieprawidłowym urwaniu się pępowiny przy porodzie. Pośrodku brzucha łączą się mięśnie z dwóch boków, normalnie powinny być szczelnie połączone, ale czasami dochodzi do wytworzenia się szczeliny i wtedy powstaje przepuklina. Wiele psów żyje z przepukliną wiele lat bez żadnych problemów. Zabieg nie jest poważny, nacina się skórę, wycina się ten worek z otrzewnej no i zszywa się mięśnie i potem skórę i w ten sposób likwiduje się dziurkę. Taki zabieg trwa kilkanaście minut.
Na sterylizację nie jest za wcześnie, suczki najlepiej operować przed lub po 1 cieczce.
Jeśli przepuklinka jest mała to spokojnie można zaczekać do sterylizacji, nie ma sensu 2razy dawać narkozy.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Arial][COLOR=Red][B]Też myślę że jesli na srodku brzuszka to przepuklinka . Czasem można posostawić bez ingerencji chirurgicznej ale bywa że trzeba zaszyć aby nie uwiądło w dziurce jelitko ...wet na pewno jutro rozwieje na plus twoje obawy ;)[/B][/COLOR][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Koszt sterylizacji zależy od wielkości psa, miejscowości w której będzie zabieg, rodzaju narkozy, doświadczenia operującego. Usunięcie przepukliny prawdopodobnie nie zwiększy ceny, bo i tak powłoki brzuszne byłyby rozcinane. W małym mieście ceny zwykle są niższe, tak od 150 w górę. W dużym mieście, w profesjonalnej klinice od 300 w górę. Zależy też jaka narkoza, wziewna jet bezpieczniejsza, ale droższa. Jeśli zabieg będzie wykonywał doświadczony specjalista chirurg, będzie na pewno drożej ale też mniejsze ryzyko ew. powikłań. Znam przypadki gdzie sterylizacja kosztowała 150 jak również gdzie koszt był 500zł.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...