Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
    Przegląda
    Houston, USA

Domyślnie Umaszczenie: sable vs tricolor

Może ktoś moze mi pomóc w identyfikacji umaszczenia mojego psa? Adoptowałam go jako "sable" (sorry, nie znam polskiego odpowiednika ), pies jest o nieznanym pochodzeniu (miał nieczytelny chip). Kiedy go adoptowałam miał 1.5 roku i był o wiele jaśniejszy. Teraz bardziej ściemniał, zwłaszcza na plecach i już kilka osób zidentyfikowało go jako tri-color.
    Na tej stronie
    Snovali Creations - Sheltie and Collie Colors explained
    są przykłady sheltie o różnym umaszczeniu i moim zdaniem Spyker jest jednak sable.
    Tu dwa zdjęcia Spykera (wiecej w linku w podpisie) - może jakiś ekspert sie wypowie, bo bardzo jestem ciekawa?

Domyślnie

W Polsce na sable mówimy śniady. Dla mnie twój pies jest po prostu ciemnośniady. Trikolory mają to do siebie, że ich sierść jest czarna ze złotym podpaleniem i białymi dodatkami. Ta czerń im bardziej czarna tym lepiej.
    Psy o takiej maści jak twój uzyskuje się poprzez krzyżowanie osobnika śniadego z trikolorem. Kolor sierści szelciaka wybarwia się do trzeciego roku życia i może się zmieniać. Specjalistą nie jestem ale napisałam to co wiem.
    Ostatnio widziałam również specyficznie umaszczonego szelciaka. Miał igiełki czarnej sierści poprzeplatane z odcieniem śniadym i był niemalże całkowicie pozbawiony białych znaczeń. Wyglądał troszeczkę jak pies w paseczki....

Przegląda
    K-K

Domyślnie

Tak Spyker jest ciemnośniady. U śniadego z każdym rokiem sierść ciemnieje.
    W USA dopuszczalnych jest więcej ubarwień sheltie niż w Europie. U nas FCI nie dopuszcza np. śniadego merle, z przeważającą ilością bieli czy podwójnego merle.
    Podpalania u trikolora i blue merle są naprawdę różne- im ciemniejsze podpalania tym lepiej.

Cytat Zamieszczone przez badmasi Zobacz posta
    Psy o takiej maści jak twój uzyskuje się poprzez krzyżowanie osobnika śniadego z trikolorem.
    Niekoniecznie. Można skrzyżować psa śniadego z ciemnośniadym i potomstwo może być ciemnośniade.
    Pozdrawiam Ola

Przegląda
    Houston, USA

Domyślnie

Wielkie dzięki za wyjaśnienia

Domyślnie

Ja tylko jeszcze dodam, że kolor śniady odnosi się do różnych odcieni - od jasno słomkowego po ciemny mahoń. Twój piesek jest śniady

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów