Jump to content
Dogomania

Podwyższone wyniki ALAT i AspAT (podejrzany Gammolen)


DorkaWD

Recommended Posts

Wczoraj przed zabiegiem sterylizacji były zrobione badania krwi.
AspAT - 107
ALAT - 92
ALP - 57 (dobre ;))
Pozostałe wskaźniki idealne. Istnieje podejrzenie, że to tylko objaw chwilowego przeciążenia wątroby (lub trzustki) spowodowane podawaniem Gammolenu, dosmaczaniem karmy lub psimi ciasteczkami/przysmakami.
Do dosmaczenia zamiennie używałam: oliwa z oliwek, olej lniany, masło, tuńczyk w oleju (te dodatki nie przekraczały pojemności łyżki stołowej)

Teraz przez miesiąc mam podawać Hepatil i zrezygnować z dosmaczania karmy, psich smakołyków (biedna Panda :evil_lol:) oraz odstawić Gammolen i po miesięcznej kuracji chcę zrobić raz jeszcze badania.

Czy ktoś miał podobne problemy i z czego one wynikały? Czy faktycznie Gammolen może obciążać wątrobę? Bardziej bym podejrzewała tą łyżke oliwy dziennie jako dodatek do karmy lub psie ciasteczka (różne).


P.S. Mój burek jest rasy Bearded Collie a one nie tolerują dużych ilości białka.

Link to comment
Share on other sites

My mielismy - tez podejrzane byly kwasy omega 3 i 6.. Tez nieznaczne podwyzszone parametry watrobowe i tez byly podawane preparaty z tymi kwasami plus dodatkowo oliwa z oliwek. Poniewaz moj pies jest na bardzo oszczedzajacej karmie dla nerkowcow nie bylo na kogo zwalic winy :eviltong: tylko na to wlasnie.. Moja wetka twierdzi, ze takie preparaty moga obciazac watrobe, poniewaz nie wyplukuja sie z woda.. Jak jest, pewnosci nie mam.. Moze to jakas przypadlosc osobnicza? MOze skutek oslabienia wczesniejszego watroby? (moj pies mial dwukrotnie babeszjoze..) Przeszukalam pol internetu i nigdzie nie znalazlam nic na ten temat... wszedzie tylko zachwyty nad pozytywnym wplywem dzialania kwasow..
Chyba Ci bardzo nie pomoglam, co?..

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci za tydzien, bo wlasnie w tym tygodniu robie badania kontrolne po ponad 3 miesiacach podawania sylimarolu i odstawienia wszystkich dodatkow. A co do badan kontrolnych - rzeczywiscie moga uratowac zycie :-) My sie musimy badac regularnie, moj pies ma chore nerki.

Link to comment
Share on other sites

Jakie wyniki miał Twój pies?
Nam zalecono jedynie podawanie hepatilu (chyba tak się to pisze) i odstawienie podejrzanych dodatków. Tą trzymiesięczną kurację to na wątrobę mieliście? Wyniki badań do końca nie będą miarodajne pod względem wpływu Gammolenu, jednak czekam na nie z niecierpliwością.
Życzę by wszystko było w normie :razz:

Link to comment
Share on other sites

Dorka WD: W jakim wieku jest Twój piesek, jeśli to młodziak to uważam ze wynikami swojej suczki nie musisz się jakoś strasznie przejmować. Dobrą sprawą było by przejście na dietę wątrobową, którejś z firm produkujących karmy. A zażywanie hepatilu, lub innych dodatków w stylu essentiale forte bądź esseliv wspomoże prace wątroby

saganka: wniki wątrobowe mogą być w starszym wieku podwyższone nieco, więc jakoś bardzo się tym nie przejmuj ale kontrola oczywiście obowiązkowa, szybki i bardzo znaczny wzrost AP [U]może być[/U] wskaźnikiem wzrostu nowotworowego.

jesli macie jeszcze jakieś pytania to potrzeba też więcej informacji o psiakach

Link to comment
Share on other sites

Moja psica ma dopiero 10m-cy.
Po karmach z kurczakiem zawsze jest problem z łupieżem - może to będzie jakaś wskazówka?
Sensacji żołądkowych nie miewa. Jedynie w okresie gdzie było bardzo intensywne szkolenie i Pandzisz jadał wszystkie smaczki na placu szkoleniowym zdarzyło się, że qpka była dziwna, ale to było kilka miesięcy temu (kwiecień, maj).
Obecnie qpka stała, jednolitej barwy, czasami miększa ale o bezpiecznej konsystencji.
Karma - Hill's z jagnięciną.
Były próby przestawienia na RC, Eukanubę, Acanę - pies pluł tymi karmami :roll: Jedynie Hill's w miarę podchodzi. Ogólnie jest strasznym niejadkiem i muszę jej dosmaczać (oliwa z oliwek, olej lniany, tuńczyk z puszki, odrobina zupy którą gotuję dla 1,5 roczego dziecka). Dosmaczanie nie przekracza pojemności łyżki stołowej. W tej chwili po tych dziwnych wynikach dosmaczam odrobiną gotowanej ryby, bo jeśli to faktycznie oleje szkodzą, to muszę je wyeliminować z diety psa.
Nie wiem co jeszcze napisać :lol:
Boję się, że jeśli przejdę na karmę dla wątrobowców np RC to pies będzie miał duże problemy skórne (jest alergikiem)

Dostałam informację, że to może być problem z trzustką a nie wątrobą.

Link to comment
Share on other sites

Bruno nie jest starym psem, ma 3 i pol roku. Generalnie jest pod stala kontrola lekarska, na diecie dla chorych na nerki, poniewaz ma zdiagnozowane wczesne pnn. Poza tym jest po dwoch babeszjozach, ktore takze ujemnie wplynely na jego watrobe. On nigdy nie mial prawidlowych prob watrobowych, ale za kazdym razem inny parametr nie jest w normie..

Link to comment
Share on other sites

bardzo przepraszam ,ale musze to napisac -moi kochani przyczyn podniesionych wskazników wątrobowych moze byc około 100 -ale napewno przyczyna nie sa takie preparaty jak gammolen,czy inne omega 3i 6 !!!!! te nienasycone kwasy sa stosowane w leczeniu chorób watroby to jak moga szkodzić ???? ponadto żeby stwierdzic czy watroba naprawde jest chora trzeba wykonac jeszcze inne badania i przede wszystkim połaczyc to z objawami klinicznymi i diagnostyka obrazowa !!!! pozdrawiam wszystkich

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...