Jump to content
Dogomania

Dr-forl


sylwija

Recommended Posts

[quote name='sylwija']choroba FORL...U mojego kota to zdiagnozowano, ale nie ma żadnych informacji na temat tej przypadłości. [/QUOTE]

Dlatego, że jest to stosunkowo nowa jednostka chorobowa.
FORL to inaczej resorpcja tkanek twardych zęba i wystepuje tylko u kotów.
Predyspozycje mają koty azjatyckie krótkowłose, syjamskie, perskie oraz abisyńskie.
Jej przyczyny nie są znane.
Podejrzewa się, że wiele czynników ma tu wpływ.
U chorych kotów mogą występować problemy z gospodarką wapniową.
Ponadto niektóre mają nieprawidłowo funkcjonujący gruczoł przytarczycowy, co także doprowadza do zaburzeń gospodarki wapnia.
Choroba ze względu na stopień resorpcji ma 5 klas FORL.

Aha. A jaką metodą badano kota?
Jak wet stwierdził tę jednostkę chorobową?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, zauwazylam, ze wypadly mu przynajmniej dwa zeby i pojechalismy do lecznicy, tam sciagneli, czy mial i tak przyjechac, stomatolog Grzegorz Kurski - i on wlasnie badal. Maz byl z kotem, wiec nawet nie znam szczegolow - stwierdzil walsnie ta chorobe i wykonal zabieg - usuniecia korzeni i jednego zeba, ktory, jak sie okazalo,. bardzo sie ruszal..
Szukalam troche w necie, to wyglada, ze ten lekarz ma dobre opinie i wypowiadal sie na temat tej choroby u sfinksow.
Yoszko mial tez pobrana krew, jedynie cukier wyszedl podwyzszony, wiec bedzie mial powtorzone badanie - mam dopilnowac, zeby byl na 100% na czczo.
Nie wiem, jak postepowac, Kurski nic nie mowil o specjalnej diecie, ani jak zastopowac rozwoj choroby, tylko obserowac..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sylwija']Nie wiem, zauwazylam, ze wypadly mu przynajmniej dwa zeby i pojechalismy do lecznicy, tam sciagneli, czy mial i tak przyjechac, stomatolog Grzegorz Kurski - i on wlasnie badal. Maz byl z kotem, wiec nawet nie znam szczegolow - stwierdzil walsnie ta chorobe i wykonal zabieg - usuniecia korzeni i jednego zeba, ktory, jak sie okazalo,. bardzo sie ruszal..
Szukalam troche w necie, to wyglada, ze ten lekarz ma dobre opinie i wypowiadal sie na temat tej choroby u sfinksow.
Yoszko mial tez pobrana krew, jedynie cukier wyszedl podwyzszony, wiec bedzie mial powtorzone badanie - mam dopilnowac, zeby byl na 100% na czczo.
Nie wiem, jak postepowac, Kurski nic nie mowil o specjalnej diecie, ani jak zastopowac rozwoj choroby, tylko obserowac..[/QUOTE]
Przepraszam sylwija ale miałam troche zawirowań i stad moja długa nieobecność tutaj.
Zaraz postaram sie Ci troche o tym napisać.
Zaznaczam, że nie mam żadnego doświadczenia z tą chorobą.
Przekażę Ci to co znalazłam u siebie w lit. i co mi przekazał mój wet.
Najpierw diagnoza.
Podstawą do jej postawienia jest zdjęcie RTG.
FORL w obrazie przedstawia się jako lokalne przejaśnienie w strukturze zęba. Głównie w okolicy szyjki zęba i korzenia.
Czasem także jako zrost korzenia z koscią zębodołu.
Co nieco, a nawet powiedziałabym sporo, o tej jednostce chorobowej wiadomości jest.
Co chciałabyś wiedzieć?
Jak Twoje kocisko?
Jak sytuacja z jego stanem?

Link to comment
Share on other sites

dzięki za info. Na razie Yoszko po tym usunięciu resztek zębów - korzeni, czuje się lepiej - jakby mu się humor poprawił. Myślę o konsultacji z innym lekarzem - nie miał robionego RTG - tylko go Kurski obejrzał.. Mimo niewatpliwego doswiadczenia, zaczynam miec obawy, czy na tej podtawie mozna tak jednoznacznie postawic diagnoze. Najgorsze, ze nie wiem, jak mu pomoc, jak powstrzymac rozwoj choroby, podobno wyleczyc sie nie da..
Dodatkowo powtórne badanie krwi - wykazało początki cukrzycy, wysoka glukoza i fruktozamina :(
Nie wiem, czy te jego problemy ze zdrowiem nie sa jakos powiazane..

Link to comment
Share on other sites

Piszą, że znaczny procent kotów powyżej pierwszego roku życia ma przynajmniej jedno ognisko FORL.
Większość kocich pacjentów, u których diagnozowano lub leczono choroby jamy ustnej czy też zębów, ma FORL.
Występowanie wzrasta z wiekiem pacjenta.
Badania morfologiczne czy chemiczne krwi, jak i badanie moczu nic tu nie wskażą.
Tylko w obrębie uszkodzenia zęba znajdują się komórki określane mianem ODONTOKLASTÓW.
One to biorą aktywny udział w rozkładzie struktury zęba.
W ostrej fazie choroby pojawiają się już na samej powierzchni nieuszkodzonych jeszcze tkanek zęba.
Rozpoczyna się i resorpcja i równoczesnie toczy się proces naprawczy (organizm sie broni), w wyniku którego tkanki podobne do kości lub cementu wypełniją uszkodzone obszary zębiny.
Zaatakowane miejsca często otoczone są tkanką ziarninową.
Resorpcja może miec charakter zewnętrzny lub wewnętrzny.
Obejmuje także WIĘZADŁA OZĘBNEJ oraz KOŚC ZĘBODOŁU.
W obrazie radiologicznym widoczna jest ankyloza ( [url]http://marcelina-filipowicz.republika.pl/ankyloza.htm[/url] ) przyzębia łączącego korzeń z zębodołem.

Link to comment
Share on other sites

Wiekszość kotów chorych nie wykazuje objawów klinicznych, czasem możliwe jest zwiększone ślinienie.
Inne bjawy to krwawienie z pyska lub trudności w gryzieniu.
Niektóre koty w czasie jedzenia biorą karme do pyska, a nastepnie ją upuszczają .
Szczególnie twardy pokarm.
Inne syczą podczas gryzienia.
Część kotów wykazuje zmiany w zachowaniu - staja się osowiałe lub agresywne.

Dlatego zalecana jest odpowiednia dieta bogata w wapń.
Albo sucha ale NAMOCZONA karma, albo miękkie jedzenie.
Ponadto CODZIENNE szczotkowanie zębów pomaga w ograniczeniu rozwoju płytki nazębnej.

Tę chorobę od odmiany próchnicy zębów odróżnia to, że brak jest odwapnienia zębiny.
Początek tych a nie innych uszkodzeń sugeruje właśnie obecność wspomnianej tkanki ziarninowej.

Leczenie chirurgiczne stosuje się przy 4 i 5 klasie FORL.

Leczy się to też zachowawczo. Ale nie wiem czy w Polsce.
Moge wrzucić tu opis tych klas a potem jak się poszczególne leczy.
Chcesz?

Link to comment
Share on other sites

WYNIKI JAKIE UZYSKUJE SIĘ W BADANIU KLINICZNYM.

W miejscach, w których występuje FORL (klasy 2-4) nawet delikatne dotknięcie wywołuje ból objawiający się drżeniem szczęki oraz żuchwy. FORL występuje zarówno powyżej brzegu dziąsła wolnego, jak i poniżej.
Częściej atakuje powierzchnię wargową oraz policzkową. Lokalizuje się w pobliżu połączenia szkliwa z cementem, w miejscu gdzie wolne dziąsło dotyka powierzchni zębów.
Miejsce uszkodzenia może przesłonić przerost dziąsła albo kamień nazębny.
FORL może dotyczyć każdego z zębów.
Najczęściej dotyka jednak trzeci przedtrzonowiec i ząb trzonowy żuchwy.
W szczęce natomiast 3 i 4 przedtrzonowiec.
Przy dokładnym badaniu zgłębnikiem – oczywiście przy znieczuleniu ogólnym- należy odróżnić obszar zajęty resorpcją od miejscowego zaniku kości zębodołu.

Teraz [B]KLASY [/B]FORL.

[B][SIZE="3"]1[/SIZE][/B] – uszkodzenie szkliwa, głębokość poniżej 0,5 mm, niewielka wrażliwość ponieważ zębina nie jest odsłonięta; Postępowanie polega na oczyszczeniu i polerowaniu zębów.
Gingivectomia (usunięcie nadmiaru dziąsła) i plastyka dziąseł oraz antybiotykoterapia pulsacyjna ( antybiotyk podaje się przez pierwsze 5 dni każdego miesiąca) pomagają w zapobieganiu gromadzenia się płytki nazębnej.
Zaleca się także lakowanie, fluoryzowanie oraz nasycanie zębów żywicą (bondem)-
efektywności tego ostatniego nie miano okazji jeszcze ocenić. :roll:

cdn. za chwilę.

Link to comment
Share on other sites

[B][SIZE="3"]2 [/SIZE][/B]– ubytek obejmuje szkliwo i zębinę, nie dochodzi do komory zęba. Jest bolesny.
Takie zęby można próbować leczyć za pomocą wypełnień materiałami chemioutwardzalnymi ( glassionomerowymi) – uwalniają one jony fluorkowe obniżające wrażliwość odsłoniętej zębiny i wzmacniają szkliwo. Wiążą się one chemicznie z zębiną . Ich zastosowanie nie powoduje zatrzymania postępowania choroby. Poprawa stanu uzębienia rokowana jest na dwa lata. Na dłużej tylko w przypadku ok. 20% kotów. Przed podjęciem leczenia konieczne RTG, bo jeśli okaże się, że są zmiany resorpcyjne w korzeniu, to ząb już tylko do usunięcia.
Leczenie:
- oczyszczenie ubytku, do którego chce się założyć materiał, za pomocą kirety lub scalera; poleruje się proszkiem pumeksowym i wodą (nie pastą).
- odizolowanie dziąsła od ubytku nitką refrakcyjną lub odpreparowując - na czas zabiegu.
- przepłukanie i wysuszenie ubytku ( nie osuszać kości)
- przygotowany ubytek wypełnia się rozrobionym materiałem glassionomerowym: po stwardnieniu lakieruje lub pokrywa światłoutwardzalną żywicą
- na koniec nadaje się wypełnieniu kształt za pomocą wiertła lub krążka polerującego, a następnie nakłada kolejna warstwę lakieru lub żywicy w celu zapewnienia odpowiedniej wilgotności krzepnącym materiałom

[U](sylwija…czy coś Ci ten opis przypomina?)[/U] :roll:

[B][SIZE="3"]3[/SIZE][/B]- ubytek sięga miazgi zębowej. W celu ustalenia stopnia penetracji oczywiście konieczne RTG. Ewentualne leczenie wymaga wypełnienia kanału korzeniowego poprzedzone jego oczyszczeniem i poszerzeniem. Leczenie takie jak opisane poprzednio, tylko z użyciem materiałów glassometrycznych, nie wystarcza. Jest czasami nieefektywne. W większości przypadków przeprowadza się ekstrakcję.

[B][SIZE="3"]4[/SIZE][/B]- korona objęta jest erozją lub ulega złamaniu, przy czym część jej pozostaje. Dziąsło wnika w ubytki korony i korzenia. Miejsca te są bolesne i krwawią w czasie badania zgłębnikiem. Stosuje się ekstrakcję chirurgiczną fragmentów korzenia po wykonaniu dostępu bocznego.

[B][SIZE="3"]5[/SIZE][/B]- Brak korony zęba, korzeń pozostaje w zębodole, opuchnięte dziąsła zakrywają pozostające korzenie. Postępowanie chirurgiczne ma na celu znalezienie oraz usunięcie pozostałego korzenia/ni, który może być przyczyną rozwoju zapalenia i/lub bólu. Decyzję o zabiegu podejmuje się od razu, gdy kot reaguje bólowo podczas badania.

====================

ZALECANE systematyczne kontrole stomatologiczne dopóki kot ma zęby.
Powikłania wynikające z choroby to ropień spowodowany zakażeniem pozostałości zęba.

[B][U]FORL[/U][/B] – [I][B]feline odontoclastic resorptive lesions [/B][/I]
– odontoklastyczna resorpcyjna nadżerka przyszyjkowa kotów.

Sylwija…to tyle co mam na ten temat.
Może się przyda nie tylko Tobie.


[quote name='sylwija']powazna sprawa, nam lekarz nie zaproponwoal zadnego leczenia :([/QUOTE]

Jedynie co Ci mogę doradzić jeszcze, to spróbować poszukać dobrego dentystę ;) weta.
Może są tacy z dobrze zaopatrzonym gabinetem stomatologicznym i doświadczeniem w tej materii?
A jak to czytasz to potrafisz okreslić klasę uszkodzeń u Twojego kota...o ile to jest to?
W jakim stanie były te usunięte zęby i które?
W jakim wieku jest Twój kot?

Link to comment
Share on other sites

Bardzo Ci dziekuje za te wszystkie informacje. Sa bardzo pomocne.
Moj Yoszko ma 8 lat. do tej pory nie mial zadnych klopotow zdrowotnych, te zeby jakos nagle mu sie posypaly - dwa kly, jeden przedtzronowiec dolny i trzonowiec tez dolny tylko z drugiej strony. kly w ogole wypadly i trzonowiec - byly usuniete korzenie, a przedtrzonowiec sie ruszal i zostal usuniety.
Wczesniej nie bylo zadnych objawow opisanych - jakby sie zaczelo od razu od 4 albo 5 klasy, co mnie troche przeraza.
Na pewno to skonsultuje z innym lekarzem, choc ten Kurski ma dobre opinie.. ale za powazna sprawa, zeby poprzestac na jednej diagnozie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...