Jump to content
Dogomania

Psy z włosami.


Anitka

Recommended Posts

Mam psa Shih-Tzu, który ma włosy zamiast sierści. Zauważyłam, że Yorki (nawet szczeniaki) mają takie jakby przetłuszczone te włosy, a Shih-Tzu (także mające włosy) tak nie mają, mają puszyste. :p Czym to jest spowodowane i po czym poznać, że pies ma włosy, zamiast sierści? Bo mojemu psu trochę wypadają. :roll: Nie wiem czy to normalne, czy zmienia może włos tak jak psy z sierścią, jest jakiś chory, czy po prostu zostałam oszukana i pies ma sierść, bo wzięłam go z pseudohodowlii. :angryy:
Ps. Nie krytykujcie mnie, że wzięłam psa z pseudohodowlii, bo nie o tym teraz mowa. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Muszę Cię zmartwić...wszystkie psy mają włosy :D
Po prostu jedne mają włosy okrywowe i włosy puchowe (podszerstek), które różnią się strukturą, inne sam włos okrywowy. Dodatkowo mogą wyrastać w kępkach lub pojedynczo i to wpływa na wygląd szaty.
Ale wszystkie psy mają włosy ;)

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś ktoś różnicę między sierścią a włosami tłumaczył tak, że sierść osiąga jakąś określoną długość i dalej nie rośnie, a włos rośnie cały czas, więc może o to tu chodzi - to tak przy okazji ;)

Odnośnie pytania, to zgadzam się z przedmówczyniami - masz psa z pseudo, nie jest to shih-tzu, więc włos/sierść/szatę (jak kto woli) może mieć jakąkolwiek.
No a co do tego wypadania - nie wiem jak Ty, ale ja jak się czeszę to też zawsze trochę włosów na szczotce zostanie, jak czeszę moje yorki to jest tak samo, a chora bynajmniej żadna z nas nie jest.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

[quote name='*kleo*']Kiedyś ktoś różnicę między sierścią a włosami tłumaczył tak, że sierść osiąga jakąś określoną długość i dalej nie rośnie, a włos rośnie cały czas, więc może o to tu chodzi - to tak przy okazji ;)
[/QUOTE]

Gdyby tak było, to niestrzyżonym yorkom te "włosy" ciągnęłyby się i 20 metrów z tyłu.
Każdy włos ma te same fazy wzrostu - anagen, catagen i telogen, po czym wypada, i nie ma znaczenia czy to sierść z podszerstkiem czy nie. Przy podszerstku po prostu kłaków jest znacznie więcej i łatwiej wypadają same niż u psa bez podszerstka. W szacie z podszrestkiem łatwiej i liczniej gromadzą się też uczulające roztocza, tym bardziej, że psy bez podszerstka są zwykle częściej kąpane.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Mam Shih-tzu z metryką i muszę powiedzieć, że włosy faktycznie wypadają w niewielkim stopniu - szczególnie podszerstek, co widać w postaci białego meszku na dywanach. Włosy u tej rasy faktycznie rosną przez cały czas i strzyżenie jest raczej wymagane, jeśli nie ma się ochoty spędzać pół dnia na czesaniu psiaka. Niestrzyżone włosy rosną w teoretyczną nieskończoność, a nieczesane, zmieniają się w brzydkie 'dready'. Użytkownik Martens najprawdopodobniej nie wie, że wystawowe shih-tzu mają włosy zawijane na wałki, a rozpuszczone faktycznie "ciągną się" za psem...

Mam natomiast inny problem - zastanawiam się, skąd właściwie wzięły się włosy u psów? Poza człowiekiem, niektóre rasy psów to chyba jedyne zwierzęta, które wymagają fryzjera. Z tego, co wiem, nawet małpy mają typowo "zwierzęcą" sierść. Nie wiem, jak jest w przypadku owcy - czy niestrzyżone zwierzę zrzuca owłosienie samoistnie? Jednak psa nie da się raczej naturalnie skrzyżować z owcą, ani z żadnym innym gatunkiem - więc skąd u diaska włosy u psa? Muszę tutaj dodać, że shih-tzu jest jedną z najstarszych ras psów, i nie ma szans, by w tamtych czasach ludzie znali się na laboratoryjnej modyfikacji genów. Jak to możliwe, że tysiące lat wstecz, powstała rasa psów, która bez opieki człowieka nie ma najmniejszej szansy na przetrwanie w środowisku naturalnym?

...Kosmici? Jak na razie, to jedyne "logiczne" wytłumaczenie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...