Jump to content
Dogomania

Owczarek Niemiecki - brak czucia w tylnych łapach - co dalej ?


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Mam pytanie odnosnie mojego owczarka niemieckiego (samiec, 10 lat). Zauwazylem dzis, ze pies dość poważnie stracil czucie w tylnych lapach. Generalnie jak spi i go dotykam po tych nogach to nic sie nie dzieje, a jak np dotkne go gdzie indziej to sie budzi. Z dodatkowych informacji pies chodzi "wężykiem", tyle łapy plączą mu się, czasami się wywraca, gdy próbuje biec. Podawałem mu leki sterydowe (zastrzyki), dodatkowo też otrzymywał Atrhroflex w płynie.

Tydzien temu podałem mu lek o nazwie Trocoxil (juz druga tabletka), bedzie dostawac 6 tabletek, kazda w odstepie miesiąca.
Nie wiem natomiast czy to akurat właściwy lek i to pomoze też na brak czucia, moze znacie jakies leki na poprawienie przewodnictwa nerwowego, czytalem, ze ludzie podaja Rapidexon i Nivalin. Czy ktos ma w tym jakies doswiadczenie ?


Dzieki za pomoc!

Link to comment
Share on other sites

być może to zespół "końskiego ogona"dosc"popularne"schorzenie u owczarków niem.przy takich objawach byc może trzeba byłoby zaczac podawac leki usprawniające przewodnictwo nerwowe.spytaj weta on powinien powiedziec ci jakie kroki należy podjąc

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']być może to zespół "końskiego ogona"dosc"popularne"schorzenie u owczarków niem.przy takich objawach byc może trzeba byłoby zaczac podawac leki usprawniające przewodnictwo nerwowe.spytaj weta on powinien powiedziec ci jakie kroki należy podjąc[/QUOTE]

Szczerze to kazdy weterynarz mówi co innego, albo nic nie mówi i podaje sterydy. A czy idzie zdiagnozować zespół końskiego ogona bez prześwietlenia ?


Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Ucisk na koński ogon (tak nazywana jest pewna grupa korzeni nerwów wywodząca się z segmentów lędźwiowych, krzyżowych i ogonowych) daje charakterystyczne objawy. Psy wykazują niechęć do biegania, siadania, skakania,wchodzenia po schodach. Kulawizna i osłabienie ruchowe tylnych kończyn nasilają się po wysiłku. Chore psy niechętnie mogą podnosić ogon i nim machać. Może pojawić się zmienione czucie okolicy krocza i nasady ogona (psy tam się wylizują lub samookaleczają). Psy wykazują ból przy obmacywaniu okolicy krzyżowej grzbietu. Przy odciąganiu ogona ku górze reagują bólem (to jeden z elementów klinicznego badania ortopedyczno-neurologicznego).
Spróbuj go mocno obmacać po okolicy krzyża, jeśli będzie reagował, to ja bym wybrała się na wizytę u ortopedy. Pewnie, tak czy owak bym się wybrała :)
Badanie RTG może posłużyć jako wykluczenie schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa. Najbardziej wiarygodnym badaniem jest rezonans magnetyczny, lub mielografia (ta daje niemiarodajny wynik u ok. 20% psów), ale z tym też różnie bywa. Każdy psiak jest inny i choroba może mieć mniej lub bardziej specyficzny przebieg. Mieszaniec znajomej miał postawioną diagnozę zespołu końskiego ogona na podstawie właśnie rezonansu, jednak badanie mielgraficzne (wykonane przed planowaną operacją) tego nie potwierdziło. Po szczegółowej diagnostyce okazało się, że ma zapalenie wielostawowe na tle ogólnoustrojowej infekcji.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zdecydowanie warto zrobic w pierwszej kolejnosci RTG oczywiscie u ortopedy i poddac psa badaniom wlasnie u specjalisty, po badaniu lekarz juz bedzie wiedzial czego sie spodziewac i w ktora strone isc.
Zespol konskiego ogona i mielopatia daja podobne objawy ale jest badanie krwi ktore potwierdza badz eliminuje fakt wystapienia mielopatii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...