Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
 1. #1

  Domyślnie SOBAKI JEZDOWYJE

  No właśnie. Co to za rasa? Z nazwy sądzę ze rosyjska... Jśli macie jakieś info i zdjęcia-proszę dajcie tutaj... Bo naprawdę chciałabym się dowiedzieć co to za psy
  Pozdro!
  "Masz świra to go hoduj" John Irving-Hotel New Hampshire

  Głowa w chmurach, a u stóp cały świat

 2. #2

  Domyślnie

  Z tego co mi wiadomo to rasa zaprzęgowa więc temat powinnien być na psach zaprzęgowych bo tam prędzej Ci ktoś odpowie ale jak przenieść niemam pojęcia

 3. #3

  Domyślnie

  hahaha to łajki i na zaprzęgowcach ten temat być nie powinien.. bo łajlki to psy myśliwskie

 4. #4

  Domyślnie

  Czy jesteś pewna, że sobaki to łajki - w "przyjaciel pies" pisze, że to rosyjskie psy zaprzęgowe.
  A że łajeczki to pieski myśliwskie to ja wiem

 5. #5

  Domyślnie

  eee qrde zaczełam się nad tym zastnawiać samoiedskaia sabaka to samoyed..

 6. #6

  Domyślnie

  przyjaciel pies również ciekawe rzeczy pisał o akitach.. nie sugerowałabym się tym..

  gdybyś sie mnei o to zapytała poł roku temu to bym wiedziała.. bo kiuedyś to sprawdzałam.. ale teraz nie pamiętam własnie do czego wtedy doszłam..

  i nie ma takiej rasy pod tą nazwą zarejestrowaną w FCI..

  a szpiców zaprzęgowych jest tylko 4
  alaskam malamut, siberian husky, samoyed, pies grenlandzki..

 7. #7

  Domyślnie

  Moskiewskiego stróżującego tyż nie ma w FCI, ale nie o to chodzi bo cholera wie co tam rosjanie mają
  A, że w gazetce wypisują bzdury to wiem ale żeby aż tak się pomylili
  Widać fotkę tego psiaka i powiedziała bym, że zaprzęgowy

 8. #8

  Domyślnie

  Nie no napewno - ale ze mnie czytałam książkę "husky i inne - sport psich zaprzęgów" Pań Szmurło i zapomniałam, że tam troszeczke pisze o tej rasie
  Jednak zdecydowanie za dużo pisze w tej książce o nich abym miała to zacytować

 9. #9

  Domyślnie

  Te psy istnieją, ale nie są uznane przez FCI. Troche o nich było napisane w "przyjaciel pies", chyba numer 2 lub 3 tam gdzie były opisane inne zaprzęgowce ( na początku tego roku).
  Zapraszam do obejrzenia naszej strony
  www.virtavalo.pl

 10. #10

  Domyślnie

  To ja zacytuje z książki o jezdowyje sobakach :
  "W poszukiwaniu przodka północnych psów zaprzęgowych prowadzone były badania z zakresu anatomii porównawczej, polegającej na analizie budowy szkieletu, a zwłaszcza czaszki. Wielu uczonych jest zgodnych co do tego, iż psy zaprzęgowe zaliczyć należy do tzw. typu „wilkopodobnego”. Wiele bowiem cech budowy czaszki psów zaprzęgowych wykazuje podobieństwo z budową czaszki wilka w znacznie większym stopniu niż u innych ras psów.
  Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że bezpośrednim przodkiem psów zaprzęgowych jest kopalna forma domowego Canis familaris inostrancewi typus, którego szczątki po raz pierwszy odkryto w rejonie jeziora Ładoga. Jego przodkiem z kolei był prawdopodobnie północny wilk.
  Rosjanie wymieniają nastepujące lokalne rasy psów zaprzęgowych, użytkowane na Dalekiej Północy : kamczackie, amurskie, anadyrskie, czukockie, jakuckie czyli kołymskie jenisejskie jezdowyje sobaki.
  Rasy te tylko nieznacznie różnią się od siebie i – prawdę powiedziawszy – bardzo przypominają syberyjskie husky starego typu. Podczas kiedy siberian husky kształtowany był w Ameryce przez kynologów – a więc pod względem cech estetycznych, a nie użytkowych – „jezdowyje sobaki” podobnie, jak alaskan husky na kontynencie amerykańskim, pozostały wyłącznie psami użytkowymi, ciężko pracującymi na Dalekiej Północy.
  Opisując psy zaprzęgowe Kołymi i Czukotki Amundsen zauważył : Mało różnią się one od psów grenlandzkich, są tylko bardziej długonogie.
  Cecha ta jest niewątpliwie związana z głębokością pokrywy śnieżnej bardzo sypkiego śniegu na Kołymie niż na Grenlandii.
  Znaczne podobieństwa pomiędzy lokalnymi rasami psów zaprzęgowych spowodowały, iż w okresie „jedynie słusznej ideologii” w literaturze radzieckiej wszystkie te psy opisywane są jako „północno-wschodni pies zaprzęgowy ZSSR”.
  „Jezdowyje sobaki” opisywane są jako psy mocnej budowy, o cechach przypominawszych wilka. Psy większe i masywniejsze od suk, z wyraźną „grzywą” dłuższych włosów na kłębie. Suki nieco mniejsze, bardziej cienko kostne. Wysokość w kłębie 55-65 cm, masa ciała 30-45 kg. Skośna długość tułowia (mierzona od stawu barkowego do guzów kulszowych) jest większa niż wysokość w kłębie.
  Psy typu średnio szybkiego pracują głównie w kłusie i w proporcjach są dość długie; psy typu szybkiego pracują głównie w galopie, zaś format ich ciała jest bardziej zbliżony do kwadratu (długość tułowia jest mniejsza niż u „kłusaków”). Dla tych psów zaprzęgowych charakterystyczne jest silne rozwinięcie muskulatury i szkieletu przedniej partii ciała : piersi, kłębu i przednich kończyn – co wiąże się ze znacznym obciążeniem tych właśnie części ciała, przyjmujących główny, przenoszony przez liny i uprząż, ciężar ciągniętych sań.
  Podobną budowę prezentują wszystkie ciężko pracujące psy zaprzęgowe, wyraźnie widoczne jest to np. u linii alaskan malamutów, wyspecjalizowanych w próbach uciągu.
  W literaturze popularnej używane jest często określenie „łajka zaprzęgowa”. Badacze rosyjscy podkreślają, iż nie jest to prawidłowe : łajki bowiem to psy głównie myśliwskie, użytkowane przez ludy trudniące się łowiectwem w lasach rosyjskiej, europejskiej Północy, Syberii, Dalekiej Północy. Zadaniem łajki jest wyszukanie, wytropienie i oszczekiwanie zwierzyny, którą stara się ona utrzymać w miejscu (na ziemi, na skale czy na ziemi) szczekając i obiegając ją. W ten sposób łajka daje znać myśliwemu, gdzie znajduje się zwierzyna i koncentruje uwagę osaczonego zwierzęcia na sobie, co ułatwia myśliwemu podchodzenie.
  Agnieszka & Paco & Shila

 11. #11

  Domyślnie

  Ciekawe to jest.. Poszukam jego zdjęć, jak znajdziecie to prozę, wklejcie mi
  Pozdro!
  "Masz świra to go hoduj" John Irving-Hotel New Hampshire

  Głowa w chmurach, a u stóp cały świat

 12. #12

  Domyślnie

  W PRZYJACIELU PSIE pisało tak:
  "Rosjanie wymieniają następujące rasy psów zaprzęgowych użytkowanych na dalekiej północy: kamczackie, amurskie, anadyrskie, czukockie, jakuckie, czyli kołymskie i jenisejskie jezdowskie sobaki. Nieznacznie różnią się od siebie i wszystkie przypominają syberyjskiego husky starego typu."
  Tylko tyle pisało. Mam też zdjęcie w gazecie tego psa, ale nie chce mi się skanować.
  Żeby te psy były mocnej budowy, to bym nie powiedziała...

 13. #13

  Domyślnie

  Mam foto sobaka! (to chyba sobak - znalazłam w Google)
  http://home.kabelfoon.nl/~erictosc/lukha39.jpg

 14. #14

 15. #15

  Domyślnie

  Dzięki Sheep

  Jesli to więc są na stówę sobaki jezdowyje, to właściwie są bardzo zbliżone do łajek...
  Pozdr.
  "Masz świra to go hoduj" John Irving-Hotel New Hampshire

  Głowa w chmurach, a u stóp cały świat

 16. #16

  Domyślnie

  No nie na stówę. Nie jestem pewna, czy to jezdowyje...

 17. #17

  Domyślnie

  hmmmm... Mam takie ciekawe znalezisko... Nie wiem, czy to są te sobaki, czy też nie, ale kto wie, to chyba pośrednie ogniwo między obecnym siberian husky, a łajkami i samoyedami...

  Łajka jakucka.
  W 2015r. mają tą wpisać do 1 sekcji V grupy... Co zresztą, nie ukrywam, cieszy mnie.

  http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ajka_jakucka
  http://www.nordicspirit.de/

  Co Wy na to?
  "Masz świra to go hoduj" John Irving-Hotel New Hampshire

  Głowa w chmurach, a u stóp cały świat

 18. Domyślnie

  mysle, ze sobaki wygladaja na cos pomiedzy sh a bialym owczarkiem szwarcarskim

 19. #19

  Domyślnie

  Mhm... Wpisując tę rasę w googlach znalazłam tę stronę: [url=http://www.infosport.ru/press/fkvot/1997N3/P34-37.HTM]

 20. #20

  Domyślnie

  O tych psach ciężko cokolwiek znaleźć...sama się tym interesowałam i przebrnęłam przez tyle stron i praktycznie niczego nowego się nie dowiedziałam...
  Ciekawe czy gdzieś ktoś prowadzi jakąś hodowle i selekcje...
  Właściwie przy szukaniu tych psów to nie wiadomo czym się kierować, tutaj już tyle padło porównań że mętlik w głowie gotowy :P

  Swoją drogą...alaskan huskie, też różnią się te ze zdjęcia od tych które znam.. a znam ich cały zaprzęg...i w tych psach mało już hasiorów widać...i nawet niebieskie oczy jakoś rzadko występują.. ja znam samo broązowo okie :P

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •