Jump to content
Dogomania

SOBAKI JEZDOWYJE


Canis_lupus_husky

Recommended Posts

przyjaciel pies również ciekawe rzeczy pisał o akitach.. nie sugerowałabym się tym..

gdybyś sie mnei o to zapytała poł roku temu to bym wiedziała.. bo kiuedyś to sprawdzałam.. ale teraz nie pamiętam własnie do czego wtedy doszłam..

i nie ma takiej rasy pod tą nazwą zarejestrowaną w FCI..

a szpiców zaprzęgowych jest tylko 4

alaskam malamut, siberian husky, samoyed, pies grenlandzki..

Link to comment
Share on other sites

To ja zacytuje z książki o jezdowyje sobakach :

"W poszukiwaniu przodka północnych psów zaprzęgowych prowadzone były badania z zakresu anatomii porównawczej, polegającej na analizie budowy szkieletu, a zwłaszcza czaszki. Wielu uczonych jest zgodnych co do tego, iż psy zaprzęgowe zaliczyć należy do tzw. typu „wilkopodobnego”. Wiele bowiem cech budowy czaszki psów zaprzęgowych wykazuje podobieństwo z budową czaszki wilka w znacznie większym stopniu niż u innych ras psów.

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że bezpośrednim przodkiem psów zaprzęgowych jest kopalna forma domowego Canis familaris inostrancewi typus, którego szczątki po raz pierwszy odkryto w rejonie jeziora Ładoga. Jego przodkiem z kolei był prawdopodobnie północny wilk.

Rosjanie wymieniają nastepujące lokalne rasy psów zaprzęgowych, użytkowane na Dalekiej Północy : kamczackie, amurskie, anadyrskie, czukockie, jakuckie czyli kołymskie jenisejskie jezdowyje sobaki.

Rasy te tylko nieznacznie różnią się od siebie i – prawdę powiedziawszy – bardzo przypominają syberyjskie husky starego typu. Podczas kiedy siberian husky kształtowany był w Ameryce przez kynologów – a więc pod względem cech estetycznych, a nie użytkowych – „jezdowyje sobaki” podobnie, jak alaskan husky na kontynencie amerykańskim, pozostały wyłącznie psami użytkowymi, ciężko pracującymi na Dalekiej Północy.

Opisując psy zaprzęgowe Kołymi i Czukotki Amundsen zauważył : Mało różnią się one od psów grenlandzkich, są tylko bardziej długonogie.

Cecha ta jest niewątpliwie związana z głębokością pokrywy śnieżnej bardzo sypkiego śniegu na Kołymie niż na Grenlandii.

Znaczne podobieństwa pomiędzy lokalnymi rasami psów zaprzęgowych spowodowały, iż w okresie „jedynie słusznej ideologii” w literaturze radzieckiej wszystkie te psy opisywane są jako „północno-wschodni pies zaprzęgowy ZSSR”.

„Jezdowyje sobaki” opisywane są jako psy mocnej budowy, o cechach przypominawszych wilka. Psy większe i masywniejsze od suk, z wyraźną „grzywą” dłuższych włosów na kłębie. Suki nieco mniejsze, bardziej cienko kostne. Wysokość w kłębie 55-65 cm, masa ciała 30-45 kg. Skośna długość tułowia (mierzona od stawu barkowego do guzów kulszowych) jest większa niż wysokość w kłębie.

Psy typu średnio szybkiego pracują głównie w kłusie i w proporcjach są dość długie; psy typu szybkiego pracują głównie w galopie, zaś format ich ciała jest bardziej zbliżony do kwadratu (długość tułowia jest mniejsza niż u „kłusaków”). Dla tych psów zaprzęgowych charakterystyczne jest silne rozwinięcie muskulatury i szkieletu przedniej partii ciała : piersi, kłębu i przednich kończyn – co wiąże się ze znacznym obciążeniem tych właśnie części ciała, przyjmujących główny, przenoszony przez liny i uprząż, ciężar ciągniętych sań.

Podobną budowę prezentują wszystkie ciężko pracujące psy zaprzęgowe, wyraźnie widoczne jest to np. u linii alaskan malamutów, wyspecjalizowanych w próbach uciągu.

W literaturze popularnej używane jest często określenie „łajka zaprzęgowa”. Badacze rosyjscy podkreślają, iż nie jest to prawidłowe : łajki bowiem to psy głównie myśliwskie, użytkowane przez ludy trudniące się łowiectwem w lasach rosyjskiej, europejskiej Północy, Syberii, Dalekiej Północy. Zadaniem łajki jest wyszukanie, wytropienie i oszczekiwanie zwierzyny, którą stara się ona utrzymać w miejscu (na ziemi, na skale czy na ziemi) szczekając i obiegając ją. W ten sposób łajka daje znać myśliwemu, gdzie znajduje się zwierzyna i koncentruje uwagę osaczonego zwierzęcia na sobie, co ułatwia myśliwemu podchodzenie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

W PRZYJACIELU PSIE pisało tak:

"Rosjanie wymieniają następujące rasy psów zaprzęgowych użytkowanych na dalekiej północy: kamczackie, amurskie, anadyrskie, czukockie, jakuckie, czyli kołymskie i jenisejskie jezdowskie sobaki. Nieznacznie różnią się od siebie i wszystkie przypominają syberyjskiego husky starego typu."

Tylko tyle pisało. Mam też zdjęcie w gazecie tego psa, ale nie chce mi się skanować.

Żeby te psy były mocnej budowy, to bym nie powiedziała...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

hmmmm... Mam takie ciekawe znalezisko... Nie wiem, czy to są te sobaki, czy też nie, ale kto wie, to chyba pośrednie ogniwo między obecnym siberian husky, a łajkami i samoyedami...

Łajka jakucka.

[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Yakutian_Laika.jpg[/img]
[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Yakutian_Laika_Annya02.jpg/326px-Yakutian_Laika_Annya02.jpg[/img]

W 2015r. mają tą wpisać do 1 sekcji V grupy... Co zresztą, nie ukrywam, cieszy mnie.

[url]http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81ajka_jakucka[/url]
[url]http://www.nordicspirit.de/[/url]

Co Wy na to? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 years later...
  • 8 months later...

O tych psach ciężko cokolwiek znaleźć...sama się tym interesowałam i przebrnęłam przez tyle stron i praktycznie niczego nowego się nie dowiedziałam...
Ciekawe czy gdzieś ktoś prowadzi jakąś hodowle i selekcje...
Właściwie przy szukaniu tych psów to nie wiadomo czym się kierować, tutaj już tyle padło porównań że mętlik w głowie gotowy :P

Swoją drogą...alaskan huskie, też różnią się te ze zdjęcia od tych które znam.. a znam ich cały zaprzęg...i w tych psach mało już hasiorów widać...i nawet niebieskie oczy jakoś rzadko występują.. ja znam samo broązowo okie :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...